Przysmak prosto z lasu

Podgrzybki brunatne to grzyby niezwykle popularne wśród grzybiarzy. Zbieramy je chętnie, ponieważ ich wygląd nie wzbudza podejrzeń, że mamy do czynienia z grzybem trującym. Ponadto są niezwykle smaczne w sosie czy też po zakonserwowaniu w postaci podgrzybków marynowanych w occie.

Jak rozpoznać podgrzybki?

Ten rodzaj grzyba najczęściej można spotkać w starych lasach iglastych i liściastych. Najczęściej rośnie na mchu, polankach czy bezpośrednio przy pniu drzew. Rozpoznamy go po ciemnobrązowym łepku. Pod spodem znajdują się ściśle ułożone rurki czyli tak zwana „poduszeczka”, która pozwala nam z cała pewnością stwierdzić, że grzyb nie jest trujący. Trzon podgrzybka jest zwykle dość gruby i pękaty jasnobrązowy.

By pozyskać grzyby do zrobienia podgrzybków marynowanych w occie, można oczywiście zebrać je samodzielnie. Nie każdy posiada jednak umiejętności, pasję i czas by to zrobić. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak kupić grzyby. Najlepiej zrobić to z jak najbardziej bezpiecznego źródła. Raczej unikajmy przydrożnych, pojedynczych sprzedawców. Bezpieczniej jest kupić grzyby na targowisku. Jeżeli zależy nam na całkowitej pewności co do tego, że grzyby są jadalne, szukajmy sprzedawców w pieczątką atestu grzyboznawcy lub klasyfikatora grzybów. Tak naprawdę przepisy dopuszczają jedynie handel grzybami w placówkach takich jak sklepy lub targi. Należy to również wziąć pod uwagę.

Marynujemy podgrzybki

Kiedy już zdobędziemy pachnące i ładne podgrzybki, nadchodzi czas ich marynowania. Ta forma konserwacji przypadnie do gustu większości. Podgrzybki marynowane w occie są wyraziste w smaku, lekko słodkie, ale też pikantne. Będą wspaniałym dodatkiem do wielu dań.

Na pół kilograma grzybów będziemy potrzebować pół litra wody, jedną większą cebulę i łyżkę soli. Marynata zaś składa się ze szklanki wody, pół szklanki octu 10%, łyżki soli, dwóch łyżek cukru. Do tego potrzebne będą nam przyprawy w postaci dwóch liści laurowych, około pięciu ziarenek ziela angielskiego i łyżki pieprzu ziarnistego.

Grzyby na wstępie należy dobre oczyścić i umyć. Następnie podzielić je na części, oddzielając kapelusz od trzonu.

W przypadku większych kapeluszy, trzeba będzie dodatkowo przedzielić je na połowę, zaś trzonki na plasterki. Do wody zagotowanej z łyżką soli wrzucamy przygotowane grzyby wraz z pokrojoną cebulką. Po 15 minutach odstawiamy. Zagotowujemy zaś wodę z octem i przyprawami. Teraz należy zaczekać, aż zarówno marynata jak i same grzyby ostygną. W tym czasie można przygotować słoiki. Muszą być one sterylnie czyste. Najlepiej je wyparzyć i ostudzić. Podobnie czynimy z pokrywkami.

Kiedy nasze produkty ostygną, za pomocą łyżki cedzakowej wybieramy z garnka podgotowane grzyby z cebulką i nakładamy do słoików, po czym zalewamy wodą z octem i przyprawami, po czym dokładnie zakręcamy słoiki. Po skończonej pracy wszystkie słoiki z podgrzybkami marynowanymi w occie, trzeba będzie jeszcze pasteryzować około 10 minut. Później można przechowywać je w chłodnym miejscu, na przykład w spiżarni czy piwnicy.

Podgrzybki marynowane w occie to pyszny dodatek, który smakuje zarówno w zimie, jak i w lecie. Wspaniale nadaje się do kanapek i sałatek, a także jako samodzielna przekąska.

Więcej pomysłów jak wykorzystać podgrzybki marynowane w occie znaleźć można na stronach sklep.vitapol.net.