Wpływ kąpieli siarczkowych na leczenie dolegliwości skórnych

Łuszczyca to choroba genetyczna, niezaraźliwa, jednak niemożliwa do wyleczenia. Jej profilaktyka polega na walce z powodowanymi przez nią schorzeniami oraz zapobieganiu częstym nawrotom. Rozwój obecnej medycyny ukierunkowany jest również na walkę z tego typu dolegliwościami. Współczesne metody radzenia sobie z chorobami skórnymi skupiają się na uzyskaniu stanu, w którym nie występują żadne objawy. Takie leczenie jest skuteczne, nie zapobiega jednak, a zmniejsza jedynie częstotliwość nawrotów choroby.

Kąpiele siarczkowe

Jednym z doskonałych sposobów walki z łuszczycą są, stosowane coraz częściej przez uzdrowiska, kąpiele w solance siarczkowo-siarkowodorowej. Tego typu zabiegi mają działanie fizjologiczne i lecznicze. Polegają na podgrzaniu nierozcieńczonej solanki siarczkowo-siarkowodorowej do odpowiedniej temperatury i bezpośrednim doprowadzeniu jej ze źródła do wanny, w której chory na łuszczycę zażywa kąpieli. Solanka działa powierzchownie – zmiękcza stary naskórek, zwłaszcza ten, który nadmiernie się złuszcza, oraz rozpuszcza substancję miedzykomórkową, rozluźniając połączenia między komórkami. Dzięki temu skóra, która pokryta jest zrogowaciałym naskórkiem, mięknie i staje się bardziej sprężysta. Aby osiągnąć widoczny, satysfakcjonujący efekt, należy dokonać serii takich zabiegów. Po dłuższym wpływie solanki na skórę staje się ona bardziej nawilżona, a w przypadku łuszczycy również mniej zrogowaciała.

Dlaczego tak się dzieje?

Solanka siarczkowo-siarkowodorowa ma bezpośredni wpływ na metabolizm skóry oraz na odpowiednie funkcjonowanie enzymów. Enzymy te związane są z prawidłowym oddychaniem komórek w systemie kwasów nukleinowych i w kariogenezie, czyli prawidłowym podziale komórek skóry. Co więcej, siarczki mogą blokować niektóre przemiany w komórkach, które doprowadzają do jej nadmiernego złuszczania się.

Kąpiele w solance doprowadzają również do rozszerzania się naczyń włosowatych skóry i otwierania naczynek, które do tej pory były nieczynne. Wpływa to pozytywnie na dotlenienie skóry. Najważniejszą cechą tego zabiegu jest fakt, że jest on długotrwały, dzięki czemu uzyskuje się lepsze efekty leczenia. Dzięki kąpielom solankowym żywe warstwy naskórka pogrubiają się.

Leczniczy wpływ solanki na cały organizm człowieka

Kąpiele w solance mają pozytywny wpływ nie tylko na skórę, ale także na cały organizm pacjentów. Poza profilaktyką łuszczycy, kąpiele solankowe można stosować także przy leczeniu takich dolegliwości jak nadmierna pobudliwość nerwów czuciowych, uczulenia skórne, podwyższone lub zaniżone ciśnienie krwi czy problemy z krążeniem. Solanka ma także wpływ na podniesienie odporności organizmu. Zwykle podczas kąpieli pacjenci moczą całe ciało, jednak zdarzają się również zabiegi na konkretne partie lub kończyny. Stopy na przykład moczy się w solance przy leczeniu ich nadmiernej potliwości, walce z grzybicą, a także w profilaktyce ciągłego marznięcia stóp.

Kąpiele solankowe nie są niczym nowym, lecznicze właściwości wód były znane już od wieków. Jednak obecnie medycyna coraz częściej wykorzystuje je nie tylko jako zabieg wspomagający leczenie, a także jako docelowa metoda walki z chorobą.

Fotografia: kobieta.onet.pl

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez specjalistów z Pensjonatu Uzdrowiskowego Solanna – baseny mineralne