Uciążliwe mrówki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Nim zabierzemy się za tępienie mrówek w naszym ogrodzie, oceńmy najpierw czy jest to konieczne. Owady te są bowiem bardzo pożyteczne dla dobrego funkcjonowania przyrody. Jeśli więc ich gniazdo znajduje się gdzieś na uboczu i nie nęka użytkowników ogrodu, to warto zostawić je w spokoju. W wypadku, kiedy jednak ich działalność przynosi nam szkody w postaci usychania drzew oraz niszczenia plonów, trzeba podjąć zdecydowane kroki i pozbyć się ich obecności.

Jak się do tego zabrać?Nim zdecydujemy się na radykalne metody chemiczne, rozważmy najpierw, czy nie można by tego załatwić w inny sposób. Istnieje kilka czynników, które powinny zachęcić nas do wykluczenia użycia gotowych preparatów, a wszystkie one wiążą się z naszym zdrowiem. Kiedy bowiem mrowisko pojawia się w okolicy grządek, gdzie rosną nasze truskawki, czy inne produkty uprawy krótkoterminowej, zastosowanie chemii może wpłynąć negatywnie na plony, czyniąc je po skonsumowaniu niebezpiecznymi dla naszego organizmu. Kolejnym przypadkiem, kiedy chemia to niezbyt trafiony pomysł, jest obecność w ogrodzie dzieci. Zwłaszcza te kilkuletnie, które lubią wkładać to co znajda do ust, są w tym przypadku narażone na poważne zatrucie. W końcu posiadacze ujść wodny, czy zbiorników zarybionych także powinni się wstrzymać z tak radykalnymi działaniami. Opisane powyżej sytuacje można jednak rozwiązać w inny sposób – za pomocą określonych zapachów, których mrówki nie znoszą. RoślinyZapach to jeden z bardziej rozwiniętych zmysłów u mrówek. To właśnie dzięki niemu są one w stanie trafić do opuszczonego mrowiska, a każda jego zmiana dezorientuje je. Wykorzystując tę prawidłowość możemy użyć jej w walce z niszczycielska mocą mrówek. Dobrym rozwiązaniem jest użycie konkretnych roślin, których zapach jest dla tych owadów zgubny. Chodzi tu o:
– majeranek,
– miętę,
– wrotycz,
– lawendę,
– nagietek.

Domowy sposóbZamiast roślin można użyć także olejków zapachowych. Dodatkowo pozytywne działanie może odnieść zastosowanie aromatu goździków lub geranium. Taka forma walki z mrówkami jest bardzo skuteczna jednak zapach olejków szybko ulatuje, więc na pewno zajdzie konieczność odnowienia go przynajmniej dwa dni później. Innym sposobem jest rozsypanie soli kuchennej lub sody oczyszczonej na mrowisku oraz na ścieżkach, którymi poruszają się mrówki. Jednak w tym przypadku należy być bardzo uważnym, gdyż jeśli w okolicy rosną inne rośliny, mogą także ulec zniszczeniu. Preparaty chemiczneSytuacją, kiedy użycie środków chemicznych jest w pełni uzasadnione, jest kiedy w pobliżu nie ma żadnych jadalnych owoców, a mrówki atakują np. krzewy róż w ogrodzie. Wtedy z czystym sumieniem możemy udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić jeden z wielu dostępnych tam środków przeciw owadom. Są one bardzo skuteczne i działają niezwykle silnie. Kupujemy więc środek pod postacią proszku, sprayu lub granulatu. Skutek może być bardzo różny, ponieważ każdy specyfik ma inne działanie. Niektóre zabijają na miejscu, inne czynią mrówki bezpłodnymi, co prowadzi do wymarcia kolonii, są też takie, które po zjedzeniu zatruwają owady (mają wolniejszy sposób działania, co nie wpływa w żadnym wypadku na ich skuteczność).

Dziękujemy TwojePole.pl za współpracę!